Czy system Android potrzebuje antywirusa?

Czy system Android potrzebuje antywirusa?

Czy system Android potrzebuje antywirusa?

Każdy użytkownik komputera doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności instalacji programu antywirusowego. Wiedząc, że potrzeba jego użytkowania związana jest przede wszystkim z korzystaniem z Internetu, nietrudno o pytanie: czy jest potrzebny także na smartfonie? Czy Android potrzebuje antywirusa? Odpowiadamy!

Bezpieczeństwo urządzeń z Androidem

Świeżo zakupiony telefon nie jest chroniony w żaden sposób. Użytkownik otrzymuje „goły” sprzęt, który już na wstępie łączy się z siecią – smartfon bez Internetu staje się niemal bezużyteczny. Po konfiguracji wszystkich ustawień i swojego konta Google rozpoczyna się Wielkie Pobieranie. Media społecznościowe, klient poczty, gry na chwilę nudy, aplikacje do trzymania diety, rzucania palenia, ćwiczeń, GPS… można by tak wymieniać w nieskończoność. Pobieranie odbywa się przy pomocy Sklepu Play, a ten umożliwia sprzedawanie w nim każdej aplikacji. Nie są one w żaden sposób „badane”. Późniejsze użytkowanie smartfona to nie tylko korzystanie z aplikacji, ich usuwanie i pobieranie nowych, ale oczywiście także przeglądanie sieci. Czytanie wiadomości, odbieranie maili, klikanie w linki.

Wszystkie te możliwości skrywają się nie tylko w najdroższych flagowcach, ale także najtańszych modelach. Nic więc dziwnego, że smartfony na kilkaset złotych zdominowały rynek – dają to samo, tyle że z mniejszą pamięcią i gorszym aparatem. Niewiele osób wie, że wad jest więcej, w tym zdecydowanie rzadsze otrzymywanie aktualizacji systemu, między innymi łatek bezpieczeństwa. A korzystanie z nieaktualnego systemu (często nawet z wersji sprzed kilku lat!) jest niestety niebezpieczne.

Najczęstsze zagrożenia urządzeń z Androidem

Największe zagrożenia można wyciągnąć już z poprzednich akapitów. To przede wszystkim:

  • pobieranie aplikacji od niepewnego producenta – w sklepie Google możliwe jest publikowanie zainfekowanych, bliźniaczych wersji aplikacji,
  • klikanie nieznanych lub podszywających się linków,
  • wyłudzenie danych w sieci,
  • łączenie się z publicznym Wi-Fi.

Sposobów na złapanie wirusa na urządzeniu mobilnym jest tyle samo, co w przypadku komputera. A te grożą oczywiście wyciekiem danych; czy to osobowych, czy do logowania. Konsekwencje są najczęściej finansowe (wyłudzenie pieniędzy, danych do konta bankowego) lub sprzętowe (uszkodzenie systemu). Z całą pewnością przydatne jest więc wyposażenie telefonu w dobrego antywirusa. Na czym polega jego ochrona?

Dobry program antywirusowy na urządzenie z Androidem

Ochrona smartfona przed wirusami jest bardzo ważna. Można zapewnić ją urządzeniu intensywnym przyglądaniem się jego pracy, w tym regularnym weryfikowaniem uprawnień wszystkich aplikacji. Można także uzyskać ją znacznie prościej – wyposażając się w antywirusa. Programy ochronne dedykowane smartfonom dbają między innymi o:

  • bieżące skanowanie przeglądanych stron internetowych,
  • zabezpieczenie mikrofonu i kamery,
  • blokadę aplikacji SMS przed nieautoryzowanym dostępem,
  • bieżącą weryfikację otrzymywanych linków,
  • możliwość zlokalizowania, zablokowania lub wyczyszczenia zagubionego urządzenia,
  • usługę VPN.

Doskonałej jakości programów antywirusowych dla urządzeń mobilnych nie brakuje. Zobacz, co antywirus może zrobić dla Twojego smartfona na: https://bitdefender.pl/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *