Dokumenty potrzebne w trakcie składania wniosku o kredyt hipoteczny

Dokumenty potrzebne w trakcie składania wniosku o kredyt hipoteczny

Dokumenty potrzebne w trakcie składania wniosku o kredyt hipoteczny

Proces uzyskania kredytu hipotecznego wymaga poświęcenia optymalnej ilości czasu, w którego trakcie potencjalny kredytobiorca musi dostarczyć właściwe dokumenty. Jednakże nie wszyscy mają wiedzę co do tego, o jakie papiery dokładnie chodzi.

Dla tych osób przygotowaliśmy niniejszy artykuł!. Partnerem artykułu jest pośrednik finansowy Expander.

Po pierwsze – dowód osobisty

Podstawowym dokumentem, który trzeba mieć w posiadaniu w trakcie aplikowania o kredyt, jest dowód osobisty. Warto jednak nadmienić, że współcześnie legitymowanie się wyłącznie jednym pismem potwierdzającym tożsamość może być niewystarczające – przyda się wówczas paszport lub prawo jazdy. Przy czym nie wynika to z braku zaufania do ewentualnego klienta, lecz kwestii związanych z bezpieczeństwem. Do identycznej sytuacji dojdzie w momencie, gdy będziemy chcieli skorzystać z poręczyciela. On też będzie musiał mieć aktualne dokumenty tego typu.

Po drugie – zaświadczenie potwierdzające rzeczywiste dochody

Nie obejdzie się też bez zaświadczenia potwierdzającego nasze rzeczywiste dochody. Skąd je uzyskać? Chociażby od pracodawcy firmy, w której to jesteśmy zatrudnieni. Zawarte będą w nim informacje o wysokości naszych comiesięcznych zarobków i formy zatrudnienia.

Dla osób pracujących na tradycyjnej umowie o pracę wszystko jest relatywnie proste. Inaczej jest jednak w przypadku tych zatrudnionych na podstawie umowy cywilno-prawnej/posiadających własną działalność gospodarczą. Oni będą musieli dodatkowo zaopatrzyć się w zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.

Po trzecie – umowa przedwstępna

Każdy bank jest przede wszystkim instytucją mającą na celu osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku zarobkowego, co nie będzie możliwe, gdy obsługiwani przez niego klienci nie rozliczają się z zobowiązań. Dlatego potencjalny pożyczkobiorca musi być przygotowany na to, że bank będzie mógł wymagać od niego przedwstępnej umowy z podmiotem będącym właścicielem interesującej go nieruchomości. Jeśli chodzi dom, do jej stworzenia potrzebne będą następujące pisma:

  • akt potwierdzający, że dana osoba jest właścicielem działki,
  • pozwolenie na budowę domu,
  • harmonogram prac budowlanych.

Każda z tych informacji jest istotna dla banku z prozaicznego powodu – pozwala mu na zgromadzenia jak największej ilości danych o nieruchomości, co pozwoli na faktyczną analizę tego, czy opłacalne jest przyznanie na nią hipoteki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *