Scjentologia – kontrowersyjna wiara

Scjentologia – kontrowersyjna wiara

Scjentologia – kontrowersyjna wiara

Scjentologia kojarzy się z poglądami religijnymi znanych amerykańskich aktorów, np.: Toma Cruise, Johna Travolty, Priscilli Presley czy Willa Smitha. Wielu ludzi uważa scjentologię za sektę. Stała się głośna w mediach za sprawą nazwisk znanych osób, które utożsamiają się z założeniami tej religii. Religia scjentologiczna narodziła w 1950 roku za sprawą książki „Dianetyka – przewodnik rozumu ludzkiego” L. Rona Hubbarda. W 1954 roku powstał pierwszy oficjalny Kościół Scjentologiczny,  w którym Hubbard rozwijał  swoje idee i gromadził wyznawców. Założyciel scjentologii zmarł w 1986 roku. Na świecie ten nurt religijny wyznaje około 12 milionów ludzi.

Założenia scjentologii

Według scjentologów człowiek posiada nieśmiertelną duszę, której fenomenem jest cykliczne powracanie na Ziemię. Człowiek jest z natury dobry, a zło ujawnia się jedynie za sprawą czynników zewnętrznych lub traumatycznych przeżyć z poprzednich żyć. Wyznawcy scjentologii są przekonani, że 75 milionów lat temu galaktyczny władca  Xenu przywiózł miliardy istot na Ziemię i wysadził je bombami wodorowymi.  Ich dusze  do dziś pasożytują na ludziach i są przyczyną zła, które ujawnia się w człowieku. Scjentolodzy chcą ponownie stworzyć świat wolny od zła, które jest spowodowane działalnością Xenu. Ludzkość może uniknąć zagłady, jeżeli scjentologia będzie religią dominującą. Scjentologia oferuje prostą drogę do poznania duchowej natury człowieka i jej związku z jaźnią, rodziną, ludzkością oraz duchowego wszechświata i Istoty Najwyższej.

W praktyce głównym celem scjentologii jest rekrutacja gwiazd – osób znanych, medialnych, którzy będą ambasadorami religii i wywiadach będą dawać świadectwa wiary, czyli reklamować religię.

Dwa światy

Na stronach internetowych scjentolodzy przekonują, że osoby, które do nich zapiszą się, nie muszą rezygnować ze swojej dawnej religii. Z drugiej strony kładą duży nacisk na przekonanie ludzi, że tylko ich nauka może zbawić świat, a doktryny innych kościołów krępują rozwój osobowościowy. Nauki scjentologii powodują, że wyznawcy rezygnują ze swojej dotychczasowej religii i przechodzą na scjentologię. Pewne tajniki wyznania dostępne są jedynie dla osób, które długo są w grupie i nie zawsze są one zgodne z początkowymi, jawnymi informacjami.

Represje wobec osób, które chcą wypisać się z grup scjentologicznych

Wierność swoich członków ważna jest dla każdej religii i sekty. Osoby, które chcą z różnych powodów wypisać się z scjentologii, poddawane są różnego rodzaju represjom. Ludzie, którym udało się opuścić Kościół Scjentologiczny, opowiadają o wysyłaniu na przymusowe obozy, zwane Rehabilitation Project Force, na których zastraszano ich i zmuszano do zmiany decyzji.

Od lat w USA dotyczy się debata o tym, jak traktować scjentologię: czy jako religię, czy sektę. Zwolenników mają obie opcje. Psychiatrzy ostrzegają, że scjentolodzy stosują destrukcyjną manipulację i nakłaniają członków do donoszenia na współwyznawców. W ten sposób zbierane są informacje wykorzystywane potem przeciwko osobom, które chcą opuścić scjentologów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *