Rozliczenia za pracę w Polsce i Niemczech – najważniejsze różnice

Rozliczenia za pracę w Polsce i Niemczech – najważniejsze różnice

Rozliczenia za pracę w Polsce i Niemczech – najważniejsze różnice

Jeśli ktoś rozważa wyjazd na dłużej do Niemiec, powinien się dowiedzieć, jakie różnice pojawiają się w rozliczeniu podatku u naszych zachodnich sąsiadów i w Polsce. Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje na ten temat.

Niemcy, jako nasz sąsiad, są naturalnym kierunkiem wyjazdów osób poszukujących pracy. Można tam zarobić zdecydowanie więcej niż w Polsce, a do tego coraz więcej osób decyduje się tam osiąść na stałe. Już dziś liczba Polaków w Niemczech jest szacowana na ponad 2 mln osób. W rzeczywistości może tam pracować dużo więcej naszych rodaków, ponieważ część z nich mieszka przy granicy z Niemcami, do których jeździ codziennie do swojego pracodawcy. Sprawdźmy, jaka jest różnica w rozliczeniu za pracę w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów.

Kto musi się rozliczyć?

W Polsce podatki musi płacić każdy, kto osiąga jakichś dochód. Od tego są pewne wyjątki, jak na przykład renty dla inwalidów wojskowych i wojennych, odszkodowania, zasiłki pogrzebowe, zapomogi, dodatki itp. Jeszcze kilka lat temu każdy sam musiał wypełnić PIT i złożyć zeznanie, dziś można po prostu zatwierdzić wyliczenia dokonane przez Urząd Skarbowy. Jak to wygląda w Niemczech?

– U naszych sąsiadów podatników najczęściej rozliczają pracodawcy, ale są od tego wyjątki – zauważa ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A. – Należy się rozliczyć, gdy otrzyma się od niemieckiego fiskusa pismo z wezwaniem. Zignorowanie tego dokumentu grozi grzywną. Konieczne jest rozliczenie również wtedy, gdy osiąga się dochody, od których nie zostały odprowadzone zaliczki na podatek, jak na przykład zysk z najmu, gdy otrzymuje się zasiłki, gdy jeden małżonek ma trzecią, a drugi piątą klasę podatkową lub gdy pracodawca zastosował wyższą kwotę od podatku, niż powinien – podkreśla ekspert.

Progi podatkowe

Ważna różnica w rozliczeniach w Polsce i Niemczech dotyczy również progów podatkowych. W Polsce od lat mamy dwie stawki podatku, chociaż niższa zmieniła się niedawno z 18% na 17%. Wyższa pozostała bez zmian i wynosi 32%. Pierwszy próg dotyczy osób o dochodzie do 85 528 zł, natomiast powyżej tej kwoty obowiązuje już stawka 32%.

W Niemczech mamy rozwiązanie, którego nie ma w Polsce, a mianowicie klasy podatkowe. Pierwsza z nich dotyczy osób samotnych (singli), druga – osób samotnie wychowujących dzieci, trzecia – osób owdowiałych, mających partnera z klasą podatkową piątą lub niepracującego. Tę klasę powinna wybrać osoba zarabiająca więcej od partnera, bo to pozwoli znacznie obniżyć zobowiązanie podatkowe.

Czwarta klasa podatkowa jest przyznawana automatycznie, jeśli podatnik nie wybierze innej. Natomiast ostatnia, szósta klasa jest dedykowana osobom samotnym lub małżonkom, którzy wykonują co najmniej dwie prace (druga jest opodatkowana szóstą klasą).

Kwota wolna od podatku

Rozliczając się w Niemczech i Polsce, stosuje się różne kwoty wolne od podatku. Ich wysokość jest nieco inna i inaczej jest przyznawana poszczególnym podatnikom. W Niemczech singiel może odliczyć 9 408 euro, małżonkowie rozliczający się wspólnie – 18 816 euro, kwota wolna przy dziecku wynosi 5 172 euro. Do tego dochodzi jeszcze kwota wolna od podatku na wychowanie i kształcenie dzieci 1 320 euro.

Sprawdźmy teraz, jak wygląda kwota wolna od podatku w Polsce. W naszym kraju zależy ona od dochodu podatnika. Podstawowa stawka kwoty wolnej to 8 000 zł. Przy rocznych dochodach do tej kwoty nie trzeba w ogóle się rozliczać. Przy zarobkach między 8 000 a 85 528 zł przysługuje kwota wolna 3 091 zł. Jeśli ktoś zarabia powyżej 85 528, ale nie więcej niż 127 000 zł, przysługuje mu proporcjonalna do zarobku kwota wolna od 3 091 do 1 zł. Powyżej 127 000 zł nie ma kwoty wolnej od podatku.

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

W Polsce składa się roczne zeznanie za pomocą internetu, korzystając z serwisu e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie wypełnia deklarację podatkową, a podatnik może ją zatwierdzić lub wprowadzić poprawki i dopiero później zaakceptować. Przedsiębiorcy również mogą rozliczać się online, chociaż na razie sami muszą wypełniać roczną deklarację. W Polsce należy się rozliczyć z fiskusem do końca kwietnia.

Rozliczenie za pracę w Niemczech składa się do końca lipca, a w przypadku korzystania z pomocy doradcy podatkowego – do końca lutego kolejnego roku po zakończeniu roku podatkowego. W Niemczech można rozliczać się do 4 lat wstecz. Deklarację podatkową można złożyć w formie papierowej, jak i online. W ostatnim przypadku można wykorzystać program komputerowy lub platformę steuermachen.de.

Zwrot podatku a ulgi

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech podatnik może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Obniża go nie tylko kwota wolna od podatku, ale i różne ulgi. W Polsce to na przykład ulga na dzieci, darowizny, ulga z tytułu korzystania z internetu, wydatki na rehabilitację, IKZE, ulgi termomodernizacyjne itp.

W Niemczech także przysługuje wiele ulg, m.in. z tytułu wpłat na ubezpieczenie emerytalne, kształcenie dzieci, wydatki na leczenie, szczególne wydatki (np. renty, alimenty, podatek kościelny itp.), nadzwyczajne obciążenia (np. koszty pogrzebu), dokształcanie itd.

W części kwestii system podatkowy niemiecki i polski jest podobny, ale w bardzo wielu punktach się różni. Dlatego czasami trudno przyzwyczaić się do rozwiązań niemieckich Polakom, szczególnie od niedawna pracującym u naszych zachodnich sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *