Nieprzewidziane wydatki. Jak sobie z nimi poradzić?

Nieprzewidziane wydatki. Jak sobie z nimi poradzić?

Nieprzewidziane wydatki. Jak sobie z nimi poradzić?

Na pewno nie raz znalazłeś się w sytuacji, która Cię zaskoczyła, a do tego okazała się kosztowna. Uszkodzona szyba w aucie, rozerwana opona, zalanie mieszkania — tego typu zdarzenia okazują się często zaskakująco dotkliwe dla naszego portfela. Konieczność nagłego sięgnięcia głębiej do kieszeni nie należy do przyjemnych i nierzadko potrafi nieźle namieszać w domowym budżecie. Jak w takim razie zminimalizować dotkliwe skutki finansowe takich wydatków?

Poduszka finansowa, oszczędności awaryjne

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tego typu zdarzeniami jest przygotowanie się na nie. Nie można co prawda przewidzieć, co i kiedy się wydarzy, jednak można w swoim budżecie zabezpieczyć tzw. poduszkę finansową. Jest to kwota, która w razie nieprzewidzianych wydatków, lub chwilowego braku przychodów zabezpieczy nas przed odczuwalnymi następstwami losowych zdarzeń. Zgromadzenie takich środków może jednak okazać się trudne albo konieczność użycia środków pojawi się, zanim zdążymy uzbierać ich wystarczającą ilość. Co w takiej sytuacji?

Pomocny plastik nie zawsze wystarczy

W sytuacjach wymagających zaangażowania dodatkowych pieniędzy możemy skorzystać z pomocy karty kredytowej. Ten środek płatniczy umożliwi nam skorzystanie z dodatkowych funduszy z odroczonym terminem zwrotu. Pozwala na zaciągnięcie krótkoterminowego zobowiązania w wysokości równej cenie, którą mamy zapłacić i spłacić w ciągu nawet 54 dni, bez dodatkowych odsetek. Problem w tym, że nie w każdej sytuacji będzie to rozwiązanie optymalne. O ile przy płatności za części do auta nie ma żadnego problemu ze skorzystaniem z karty, tak zapłacenie nią ekipie remontowej może okazać się trudne — z powodu braku terminalu, lub kosztowne przy wypłacie gotówki z bankomatu. Używając w tym celu karty kredytowej, dochodzi stosunkowo wysoka prowizja. Poza tym limit większości kart kredytowych pozwoli jedynie na zaspokojenie względnie niedużej kwoty, a termin spłaty jest ściśle ustalony.

W internecie jest wszystko, pieniądz też

W przypadku, gdy karta nie zapewni wystarczających środków, lub gdy wolimy spłatę mniejszymi kwotami w dłuższym okresie, warto zwrócić uwagę na możliwość pożyczki internetowej. Jest to bardzo wygodna i szybka możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na najmniej spodziewane wydatki. Przewagą nad kartą kredytową jest to, że nawet w ciągu zaledwie kilkunastu minut od pozytywnego rozpatrzenia wniosku otrzymamy pieniądze na nasze konto. Teraz to od nas zależy, czy zapłacimy przy użyciu karty płatniczej, przelewem, czy też wyciągniemy z banku gotówkę. Co więcej, przy składaniu wniosku od razu możemy określić wysokość raty, lub okres spłaty, który będzie dla nas komfortowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *