Historia różnych walut - ciekawostki

Historia różnych walut - ciekawostki

Historia różnych walut – ciekawostki

Używanie pieniędzy jest dziś dla nas absolutną oczywistością. Nie zdajemy sobie przez to sprawy, że kiedyś wcale nie musiało tak być a waluta, której obecnie używamy na porządku dziennym, ma za sobą niezwykle długą i ciekawą historię. Jest ona interesująca nie tylko w przypadku złotówki, ale też innych popularnych walut na świecie.

Chociaż współcześnie aktualne informacje o walutach, takie jak kurs dolara, możemy znaleźć bardzo łatwo na przykład dzięki kantorom internetowym, warto poświęcić też trochę czasu na dowiedzenie się odrobinę o ich historii. W artykule zebraliśmy najciekawsze fakty na temat historii dolara, euro i złotego, które pozwolą Wam zabłysnąć wiedzą na temat historii walutowej. Warto, ponieważ ta jest równie ciekawa co historia polityczna i społeczna.

Dolar

Stany Zjednoczone to państwo o niezwykle fascynującej historii politycznej, czego najlepszym przykładem jest walka o wyemancypowanie się spod wpływów Imperium Brytyjskiego i uzyskanie niezależności dla własnego narodu. Praca nad stworzeniem własnego państwa przebiegała chociażby w atmosferze sporu federalistów z antyfederalistami, dotyczącego szczegółów powstania nowego organizmu politycznego.

Każdy naród chce walczyć o niepodległość. W przeszłości niezwykle ważną jej częścią było posiadanie własnej waluty. Dążenie do niepodległości przez Amerykanów szło w parze z chęcią osiągnięcia niezależności walutowej. Jej uzyskanie wiązało się z powstaniem w 1792 roku dolara amerykańskiego, który do dziś pozostaje jedną z najważniejszych jednostek płatniczych na świecie.

Sprawdź również: Zagraniczna podróż – o tym musisz pamiętać

Euro

Powstanie euro jest ściśle powiązane z historią integracji europejskiej. Wspólna waluta odegrała ważną rolę w utwierdzaniu współpracy między krajami Unii Europejskiej, której jednym z założeń jest unia gospodarcza i walutowa. Chociaż nie wszystkie kraje UE (w tym Polska) używają euro, pełni ono ważną funkcję w konstytuowaniu europejskiej wspólnoty. Strefa euro liczy sobie obecnie 19 na 27 państw członkowskich, a zatem większość.

Powstanie eurolandu było wydarzeniem rewolucyjnym z wielu względów. Początkowo zrzeszał on 12 państw – Austrię, Belgię, Francję, Finlandię, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Portugalię, Niemcy, Włochy. Można je zbiorczo określić mianem państw założycielskich strefy euro.

Wartą uwagi ciekawostką jest fakt, że wejście euro w formie banknotów i monet w życie w roku 2002 wiązało się z największą w historii wymianą gotówki. Nigdy wcześniej i nigdy później nie wystąpiła wymiana pieniężna na tak szeroką skalę. Wcześniej, od 1999 euro funkcjonowało wyłącznie w formie transakcji bezgotówkowych.

Złotówka

Na koniec pora na przytoczenie kilku faktów o walucie, z którą każdy z nas ma najwięcej do czynienia, czyli złotówce. Podobnie jak w przypadku amerykańskim ważnym impulsem do powstania nowej waluty było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zmiany polityczne na mapie Europy przyczyniły się do zaistnienia kryzysu dotychczasowej waluty używanej w naszym kraju, marki. To sprawiło, że powstała pilna potrzeba przeprowadzenia kompleksowej reformy walutowej. Ta miała miejsce w 1924, a nazwiskiem, które powinniśmy z nią kojarzyć, jest Władysław Grabski. To właśnie jemu zawdzięczamy powstanie złotego jako nowej polskiej waluty.

Później w polskiej historii walutowej miały miejsce jeszcze dwie rewolucje – pierwsza za rządów Bolesława Bieruta związana z dojściem do władzy komunistów, druga w czasach transformacji ustrojowej, kiedy dokonano denominacji. W latach 90 od starej waluty “odcięto” cztery zera. Starą walutę stopniowo wycofywano. Ze złotówką w takiej formie żyjemy do dziś.

Następną rewolucję, jaką przewiduje się w zakresie polskiej waluty, jest ewentualne wejście naszego kraju do strefy euro. Czy Polska stanie się częścią Eurolandu? Ten temat budzi wiele emocji. W tej chwili jednak się na to nie zapowiada, a cały proces z pewnością byłby długotrwały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *