Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania dla małej firmy?

Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania dla małej firmy?

Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania dla małej firmy?

Prowadzenie księgowości nie jest łatwe, ale zanim będzie trzeba spełniać obowiązki podatkowe, najpierw zakładając firmę należy wybrać sposób opodatkowania. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jaki najlepiej sprawdzi się dla małej firmy. Który może najbardziej się opłacać? Poznajcie odpowiedzi.

Podstawowa najczęstsza forma rozliczenia, czyli skala podatkowa

Nie tylko pracownicy, ale i małe firmy, zwłaszcza jednoosobowe, wybierają najczęściej skalę podatkową jako formę opodatkowania. W tym przypadku skali podatkowej mamy przynajmniej kilka zalet. Po pierwsze tej formy opodatkowania nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, zatem jeden formalny obowiązek ma się z głowy i jednocześnie w ten sposób można zaoszczędzić czas. Ponadto co właściwie ważniejsze, skala podatkowa umożliwia rozliczanie przychodów z innych źródeł. Zatem jeśli dana osoba prowadzić firmę, a dodatkowo pracuje np. na umowie o dzieło, to może je uwzględnić w jednym zeznaniu podatkowym. Korzyścią jest także możliwość skorzystania z ulg, a wśród nich można wymienić:

  • ulgę od darowizny;
  • ulgę od wydatków na Internet;
  • ulgę rehabilitacyjną;
  • ulgę termomodernizacyjną;
  • ulgę od straty poniesionej w poprzednich latach.

Można też skorzystać z ulgi na dzieci. Kiedyś była możliwość także odliczenia części składki zdrowotnej, ale teraz jak wiadomo po zmianach związanych z Nowym Ładem nie ma już takiej opcji. Trzeba jednak pamiętać, że przynajmniej w obecnym roku będzie można uzyskać zwrot za nadpłacony podatek z tytułu zmniejszenia go z 17 do 12% od 1 lipca 2022 r. Czyli zwrot będzie dotyczył okresu wcześniejszego, do 30 czerwca. Warto podkreślić jeszcze jedną zaletę rozliczania się według skali podatkowej. Otóż można rozliczać się z małżonkiem lub dzieckiem. Choć rozliczanie się w ten sposób nie jest trudne i można skorzystać z dedykowanych programów, to jednak mimo wszystko, aby nie popełnić błędów można sięgnąć po pomoc specjalistów. Biuro rachunkowe w Legnicystoi przed Wami otworem.

Dla kogo odpowiedni będzie podatek linowy?

Podatek liniowy jest rozwiązaniem dla tych osób, które od razu chcą wiedzieć ile podatku będą musiały zapłacić od osiągniętego dochodu. Przedsiębiorca płaci bowiem podatek według stałej stawki 19% bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Tutaj nie występuje opodatkowanie wraz z innymi źródłami przychodów. W tym przypadku nie można rozliczać się ani z małżonkiem, ani z dzieckiem, a ponadto nie można skorzystać z wielu ulg. Jednak przedsiębiorcy korzystający z podatku liniowego jako jedni z nielicznych mogą odliczyć część składki zdrowotnej od przychodu i jest to kwota do 8700 zł. Jeżeli chcecie poznać szczegóły dotyczące rozliczania w ten sposób albo poradzić się czy w Waszym przypadku taki sposób rozliczenia może się sprawdzić w kolejnym roku podatkowym, to cennych i fachowych rad udzieli Wam księgowa w Legnicy.

Czy warto wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Mówi się, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dedykowany właśnie małym firmom. Warto wiedzieć, że może być opłacany miesięcznie lub kwartalnie. Stawki podatku mogą być naprawdę różne i zależne są od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Mogą wynosić 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. Najwyższa stawka dotyczy tzw. wolnych zawodów, czyli między innymi adwokatów, notariuszy, tłumaczy, radców prawnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców inwestycyjnych. Z kolei podatek najniższy – 2% dotyczy przedsiębiorców prowadzących sprzedaż produktów rolnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. W przypadku ryczałtu można skorzystać z niektórych ulg. Osoby rozliczające się ryczałtem ewidencjonowanym mogą odliczyć też 50% składek zapłaconych na ubezpieczenie zdrowotne.

Karta podatkowa – czy to korzystny sposób opodatkowania?

Mała firma ma do wyboru także kartę podatkową. W tym przypadku płaci się stałą kwotę podatku, która zostaje określona przez naczelnika urzędu skarbowego. Warto wiedzieć, że wartość nie jest zależna od uzyskiwanych dochodów, ale rodzaju działalności, miejsca prowadzenia firmy i wielkości firmy. Tu jednak ograniczona jest ilość firm, a właściwie branż, które mogą z takiego opodatkowania korzystać. Wśród nich można wymienić firmy, które świadczą usługi: transportowe, gastronomiczne, medyczne, weterynaryjne, rozrywkowe, korepetycje, handel detaliczny artykułami spożywczymi, co nie dotyczy alkoholu powyżej 15%. Osoby rozliczające się kartą podatkową mogą pomniejszyć podatek o 19% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Tak naprawdę to Wy musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, która forma opodatkowania będzie dla Was najlepsza. Możecie też udać się po fachową radę, zanim ruszycie z działalnością czy też zacznie się kolejny rok podatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *