5 sposobów na zmniejszenie zużycia gazu w domu

5 sposobów na zmniejszenie zużycia gazu w domu

5 sposobów na zmniejszenie zużycia gazu w domu

Zmniejszenie zużycia gazu w domu, a tym samym obniżenie wydatków na rachunki nie jest wcale trudne. Zmieniając kilka codziennych nawyków można w prosty sposób zaoszczędzić na wydatkach na gaz, a przy zastosowaniu kilku sposobów, kwota która pozostanie w naszym portfelu może być całkiem spora. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na ograniczenie zużycia gazu w domu.

1.      Szybkie gotowanie

Korzystając z kuchenki gazowej do przygotowania potraw, zamiast emaliowanych garnków warto wybrać te wykonane z dobrej jakości stali, a wielkość palnika dobierać odpowiednio do średnicy naczynia –  płomienie powinny ogrzewać garnek od spodu. Zmniejszyć zużycie gazu pomaga również użycie przykrywek i solenie potraw już po doprowadzeniu do wrzenia –  pozwala to na skrócenie czasu gotowania o kilka minut.

2.      Czystość to podstawa

Przypalony spód garnka lub patelni może utrudnić przekazywanie ciepła, co przekłada na większe zużycie gazu do gotowania. Podobnie jest w przypadku czajnika, wewnątrz którego znajduje się osad z kamienia. Nie tylko utrudnia on nagrzewanie wody, ale również negatywnie wpływa na jej smak. Warto także pamiętać o drożności dysz w kuchence –  jasnoniebieski płomień świadczy o ich czystości, a jasnożółty jest oznaką konieczności ich udrożnienia.

3.      Stabilne ogrzewanie

W przypadku domów ogrzewanych gazem najbardziej ekonomiczne jest utrzymywanie stałej temperatury. Najlepiej, jeśli wynosi ona około 20-22 stopnie w dzień i 17 w nocy. Takie rozwiązanie jest nie tylko zdrowe, ale również pomaga zmniejszyć zużycie gazu. Warto także pamiętać, żeby nie zakręcać całkowicie grzejników – na ogrzanie wychłodzonego mieszkania potrzebne jest więcej energii niż na utrzymanie stabilnej temperatury.

4.      Stan pieca

Jeśli w mieszkaniu woda ogrzewana jest za pomocą pieca gazowego, warto zwrócić uwagę na jego stan, szczególnie w przypadku starszych modeli. Te, które nie posiadają termostatu mogą pracować bez przerwy, co generuje duże zużycie gazu, a tym samym spore koszty. Niezależnie od wieku urządzenia, niezwykle ważna jest jego regularna konserwacja.

5.      Zmiana dostawcy

Zmiana dostawcy gazu, może nie pozwoli zmniejszyć samego zużycia tego surowca w domu, ale może umożliwić obniżenie kosztów. Zmiana sprzedawcy paliwa gazowego jest dla klienta bezpłatna, a dzięki niej zaoszczędzić można nawet kilkaset złotych w skali roku. Więcej na temat gazu ziemnego w domu znajdziesz na stronie: https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *