Sukcesja firmy, czyli jak przygotować się do przekazania biznesu

Sukcesja firmy, czyli jak przygotować się do przekazania biznesu

Sukcesja firmy, czyli jak przygotować się do przekazania biznesu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przedsiębiorstwo, podobnie jak dom czy inne kosztowności, mogą wchodzić w skład masy spadkowej. Niemniej jednak stosowne rozwiązania można zastosować już za życia właściciela firmy. Należy wtedy dobrze zaplanować sukcesję firmy, najlepiej z pomocą doświadczonych specjalistów.

Na czym polega sukcesja firmy?

Sukcesja w firmie w rzeczywistości skupia się na planowaniu, kto będzie nią zarządzał po odejściu obecnego właściciela. Nie chodzi tutaj o odejście w kontekście śmierci, lecz również przejścia na emeryturę czy rezygnacji ze stanowiska. Wbrew pozorom sukcesja firmy odgrywa bardzo istotną rolę w aspekcie zarządzania nią, zachowania pewnych procedur czy zapewnienia ciągłości przeprowadzania poszczególnych procesów. Obecny właściciel ma pośrednio wpływ na to, jak przedsiębiorstwo będzie wyglądało w momencie, gdy stery przejmie ktoś inny. Należy jednak mieć na uwadze, że sukcesja firmy nie jest tak prosta do przeprowadzenia, jak mogłoby się wydawać. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę wiele kluczowych kwestii, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Jak przygotować się do przekazania firmy?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak dokładnie przebiega przekazywanie firmy i w jaki sposób się do niego przygotować? Czy zrobić to w momencie planowania emerytury, a może pozwolić sobie zachować pewien wpływ na kluczowe decyzje? W rzeczywistości sukcesja w firmie nie jest łatwym tematem. Problem narasta, gdyż przez lata wokół niego pojawiło się wiele nieścisłości. Ponadto wiele osób utożsamia sukcesję firmy z procesami, które przeprowadzane są na przykład w Stanach Zjednoczonych, jednak warto wziąć pod uwagę, że obowiązują tam zupełnie inne uregulowania prawne. To właśnie one są kluczowe w kontekście planowania i wprowadzania w życie planów związanych z sukcesją firmy. 

Sukcesja firmy – w czym może pomóc prawnik?

Sukcesja w firmie to trudna i czasochłonna procedura, w której przeprowadzeniu może pomóc doświadczony prawnik. Ważne, aby specjalizował się on właśnie w tej tematyce – dzięki temu jest w stanie dobrać dla nas najlepsze możliwe rozwiązania. Pamiętajmy, że zazwyczaj należy odbyć co najmniej kilka spotkań z doradcą, aby wypracować konkretny plan, który następne skrupulatnie będziemy wprowadzać w życie. Planowanie sukcesji firmy powinno mieć miejsce we współpracy z osobami, które po odejściu od władzy właściciela przejmą opiekę nad przedsiębiorstwem. W kluczowych kwestiach można też skorzystać z pomocy doradcy podatkowego czy finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *