Podatek rolny - co warto wiedzieć

Podatek rolny - co warto wiedzieć

Podatek rolny – co warto wiedzieć?

Większość posiadaczy ziem rolnych zobowiązanych jest do płacenia podatku rolnego. Zanim jednak przystąpimy do formalności, powinniśmy dowiedzieć się, jak właściwie rozliczyć ten podatek oraz jak wypełnić odpowiednią deklarację. Jaki formularz wypełnić? 

Złożenie deklaracji związanej z podatkiem rolnym to obowiązek, który muszą wypełnić wszyscy posiadacze gruntów. Oczywiście chodzi tutaj o wszystkie ziemie sklasyfikowane, jako rolne. Osoby takie zobowiązane są zarówno do wypełnienia i złożenia odpowiedniego formularza, jak i opłacenia podatku rolnego w odpowiednim urzędzie gminy. W tym miejscu powstaje więc pytanie — jak właściwie rozliczyć podatek rolny i przejść całą tę procedurę? Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne! Obecnie możemy zrobić to naprawdę szybko i łatwo wypełniając deklarację podatkową online. Sprawdźmy, o czym powinniśmy pamiętać, wysyłając taki formularz. 

Podatek rolny — kogo obowiązuje?

Podatek rolny zobowiązani są płacić wszyscy posiadacze gruntów rolnych. Wyjątkiem są tu jedynie ziemie, które są zajęte w celu prowadzenia działalności gospodarczej innej niż o charakterze rolniczym. Warto wspomnieć tu, że gospodarstwem rolnym nazywa się obszar, który został oficjalnie sklasyfikowany w ten sposób w ewidencji gruntów. Musi ono być też w posiadaniu osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej. 

Deklaracja podatkowa musi zostać wypełniona między innymi przez wcześniej wspomnianych właścicieli gruntów, ale także przez ich użytkowników wieczystych, czy też posiadaczy samoistnych. Podatek rolny obowiązuje także posiadaczy gruntów będących własnością Skarbu Państwa. Co więcej, muszą zrobić to także dzierżawcy ziem rolnych. 

Podatek rolny ustalany jest przez każdą gminę w sposób indywidualny. Oczywiście przy jego obliczaniu brane są pod uwagę ściśle określone parametry. Informacja podatkowa na ten temat jest ogólnodostępna, dlatego każdy może dokładnie sprawdzić aktualną wysokość stawek, czy też sposób na wyliczenie podatku. 

Podatek rolny — jak złożyć deklarację? 

Składanie deklaracji podatkowej to bardzo prosta sprawa. Przede wszystkim, musimy wypełnić odpowiedni formularz podatkowy. Dostępne są dwa, czyli dr-1 oraz deklaracja ir-1. Pierwszą z nich składamy, jako osoby fizyczne, drugą natomiast, wraz z załącznikami, jako osoby prawne. Bardzo ważne jest, by wybrać właściwy formularz. Warto wspomnieć też, że deklaracja dr-1 przeznaczona jest do wykazania wszelkich gruntów, które podlegają opodatkowaniu, a także są zwolnione z podarku. 

Obecnie deklarację podatkową możemy wypełnić w dosłownie kilka minut, korzystając z opcji online — tutaj złożysz informację podatkową. Gdy już wybierzemy odpowiedni formularz, system podpowie nam, jak go wypełnić oraz jaki dokumenty powinniśmy do niego dołączyć. Później wystarczy już tylko sprawdzić poprawność wszystkich wpisanych danych i wybrać formę dostarczenia. Możemy zrobić to osobiście lub przesłać deklarację bezpośrednio do urzędu. 

Podatek rolny — ulgi i zwolnienia

Wypełniając informację podatkową, musimy pamiętać o tym, że istnieją także liczne zwolnienia i ulgi. Warto mieć to na uwadze, ponieważ dzięki temu możemy znacznie zmniejszyć sumę naszego podatku. Do najczęściej stosowanych ulg możemy zaliczyć na przykład inwestycyjną, przeznaczoną na modernizację obiektów służących do chowu zwierząt, czy też zakup urządzeń, wykorzystywanych w produkcji odnawialnego źródła energii. Natomiast jeśli chodzi o zwolnienia z podatku, to obejmować on może na przykład grunty pod wałami przeciwpowodziowymi, słabe lub zakrzewione gleby rolne, czy też grunty pod wałami przeciwpowodziowymi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *