Nie dostałem kredytu. Czy mam szansę na pożyczkę pozabankową?

Nie dostałem kredytu. Czy mam szansę na pożyczkę pozabankową?

Nie dostałem kredytu. Czy mam szansę na pożyczkę pozabankową?

Osoby potrzebujące gotówki często swoje kroki kierują do banku, aby tam złożyć wniosek o kredyt. Jednak czasami z różnych przyczyn okazuje się, że nie otrzymują finansowania. W takim przypadku pożyczkobiorcy szukają innego rozwiązania. Czy odmowa banku jest przeszkodą do zaciągnięcia pożyczki pozabankowej?

Polacy zaciągają coraz więcej zobowiązań finansowych. Według danych z 2019 roku zadłużenie polskich gospodarstw domowych wyniosło 742 mld zł. Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zwiększyło się o 5,5%. Wartość kredytów konsumpcyjnych i pożyczek wzrosła o ponad 5 mld zł w porównaniu do roku 2018 i wynosi 178 mld zł. Głównym celem pożyczania pieniędzy wskazywanym przez kredytobiorców jest zakup różnych dóbr konsumpcyjnych jak samochód, sprzęt RTV lub AGD (45%), zakup lub remont mieszkania (30%), zdarzenia losowe (75%) oraz wakacje i podróże (2%).

Należy podkreślić, że wiele osób korzysta nie tylko z kredytów bankowych. W pierwszej połowie 2019 roku instytucje pozabankowe udzieliły pożyczek na cele konsumpcyjne o wartości 836,5 mln zł. Liczba takich zobowiązań wyniosła 300,3 tys. szt. Średnia wartość pożyczki w badanym czasie rosła i wynosiła 2,79 tys. zł. Kwota ta jest wyższa o 1,4% niż w całym roku 2018 i o 12% większa niż w I połowie 2018 roku.

Pożyczki długoterminowe coraz popularniejsze

Na koniec pierwszego półrocza 2019 roku firmy pożyczkowe obsługiwały około 827,5 tys. klientów. Liczba pożyczkobiorców jest wyższa o 9,7% (73,1 tys. klientów) w porównaniu do I półrocza roku poprzedniego. W badanym okresie największy udział w strukturze wartości pożyczek miały zobowiązania udzielane na okres od 1 roku do 2 lat. Stanowiły one 44% ogólnej wartość sprzedanych produktów w tym czasie. Finansowanie z okresem spłaty ponad 2 lata stanowiło 1/3 łącznej kwoty pożyczek. Znacząco w wartości zobowiązań pozabankowych zmalał udział pożyczek krótkoterminowych do 3 miesięcy – stanowił on tylko 5% całkowitej wartości zobowiązań pozabankowych. Wyraźnie zatem widać, że coraz większą popularnością cieszą się produkty takie jak długoterminowa pożyczka na raty. Dzieje się tak dlatego, że przypominają one kredyty gotówkowe i są dla nich konkurencją.

– Sektor pozabankowy działa na rynku polskim już od początku lat 90. XX wieku. Obecnie rozwinął swoją działalność i coraz częściej w ofercie firm pożyczkowych można znaleźć pożyczki ratalne, które mogą być alternatywą dla kredytu bankowego – zwraca uwagę ekspert marki hapipożyczki. – Uproszczone procedury i mniejsze wymagania instytucji pozabankowych sprawiają, że po pożyczki takie często sięgają osoby, które nie mogą otrzymać finansowania w banku.

Powody odrzucenia wniosku kredytowego przez bank

Potrzebując gotówki, nierzadko składamy wniosek o kredyt bankowy. Jednak czasami może się zdarzyć, że bank odmówi nam finansowania. Przyczyn takiej odmowy może być wiele, ponieważ banki bardzo rygorystycznie i według własnych standardów oceniają każdego klienta. To powoduje, że nie każdy konsument może uzyskać kredyt.

Wśród najczęstszych przyczyn odrzucenia wniosku kredytowego znajduje się brak stałego dochodu, zbyt niskie wynagrodzenie, krótka umowa o pracę oraz aktywne i niespłacone zobowiązania finansowe. Często banki odmawiają kredytu klientom, którzy mają negatywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej lub widnieją w rejestrach dłużników.

Banki także nieprzychylnie przyjmują wnioski o kredyt od osób w młodym wieku. Na pożyczenie pieniędzy raczej nie mogą liczyć klienci, którzy nie mają 21 lat, a w niektórych instytucjach finansowych – nawet 25 lat.

Odrzucony wniosek kredytowy a szansa na pożyczkę pozabankową

Osoby, które wnioskowały o kredyt w banku, lecz go nie otrzymały, mają szansę otrzymać pożyczkę pozabankową. Jednak to zależy od przyczyny odmowy kredytowania w instytucji bankowej. Firmy pożyczkowe mają mniej restrykcyjne wymagania niż banki, co powoduje, że łatwiej otrzymać zobowiązanie w sektorze pożyczkowym.

Klienci, których wniosek został odrzucony np. za sprawą niskich dochodów, mają szansę uzyskać finansowanie w instytucji pozabankowej. Firmy pożyczkowe często nie wymagają od pożyczkobiorcy zaświadczenia od pracodawcy o wysokości dochodu. W tym przypadku wystarczy wpisanie w formularzu wysokości wynagrodzenia oraz rodzaju zatrudnienia, co nie znaczy, że można podawać nieprawdę. Chodzi o to, że pożyczkodawcy pozabankowi pożyczają własne pieniądze, mogą więc oceniać pożyczkobiorców mniej surowo niż banki.

Dodatkowo firmy pożyczkowe mniej radykalnie podchodzą również do wieku klienta. Na rynku pożyczkowym można znaleźć instytucje pozabankowe, które udzielają zobowiązań osobom, które ukończyły 18 lat.

Niestety, na pożyczkę pozabankową nie mogą liczyć klienci zadłużeni, którzy widnieją w rejestrach dłużników. Instytucje pożyczkowe, podobnie jak banki, sprawdzają pożyczkobiorców pod kątem zadłużenia. Mimo to otrzymanie zobowiązania w firmie pożyczkowej jest dużo prostsze i szybsze niż w banku. Pożyczkodawcy pozabankowi umożliwiają często załatwienie formalności przez internet, co bardzo ułatwia uzyskanie finansowania.

Banki odrzucają wnioski kredytowe z różnych powodów, jednak to nie zamyka konsumentowi drogi do uzyskania finansowania. W takim przypadku może on skorzystać z pożyczki pozabankowej. Jednak to, czy rzeczywiście otrzyma takie zobowiązanie, zależy już od indywidualnej oceny danego konsumenta.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt „Pożyczka dla Nowych Klientów” dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *