Kupujesz mieszkanie Sprawdź, o czym warto pamiętać

Kupujesz mieszkanie Sprawdź, o czym warto pamiętać

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, o czym warto pamiętać

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Wybór odpowiedniego lokalu należy jednak dobrze przemyśleć. Warto wiedzieć, które aspekty wziąć pod uwagę przy zakupie.

Sprawdzona firma deweloperska

Przed nabyciem lokalu z rynku pierwotnego należy sprawdzić opinie innych klientów na temat danego inwestora. Warto również wejść na stronę internetową firmy i zapoznać się z innymi realizowanymi przez nią projektami. Przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę m.in. na:

  • historię inwestycji,
  • wypłacalność dewelopera,
  • ogólne warunki umowy i opisy szczegółowych ustaleń,
  • plan zagospodarowania konkretnego terenu,
  • pozwolenie na realizację projektu budowlanego.

Jeśli klient posiada numer KRS firmy, może również sprawdzić akta rejestrowe przedsiębiorstwa w Krajowym Rejestrze Sądowym. Uniknie wówczas ryzyka skorzystania z oferty inwestora, która niedawno ogłosił upadłość. Warto również sprawdzić, czy dana firma nie figuruje w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Wybór odpowiedniego inwestora zależy również od tego, w jakim mieście klient chce kupić nowy lokal. W przypadku Gdańska, Gdyni oraz Sopotu warto skorzystać z oferty Euro Stylu, dostępnej na stronie https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html.

Umowa z deweloperem

Podpisując porozumienie z inwestorem, należy dokładnie zapoznać się z poszczególnymi zobowiązaniami, wynikającymi z ustaleń zawartych w dokumencie. Istotne jest również rozróżnienie zadatku od zaliczki. Dodatkowe zastrzeżenie umowne ma na celu zabezpieczenie stron zawierających dane porozumienie. Jeśli jeden z podmiotów nie wywiąże się ze swoich obowiązków, wówczas jego zadatek zostanie utracony. Zastrzeżenie stosowane jest zazwyczaj w umowach sprzedaży nieruchomości. Zaliczka w odróżnieniu od zadatku zwracana jest bez dodatkowych konsekwencji. Nie stanowi ona więc formy odszkodowania.

Kupując mieszkanie, warto wziąć pod uwagę różnorodne czynniki. Znacznie ma nie tylko rodzaj oraz standard danego lokalu, ale i sama firma, z którą klient zawiera umowę. Przed podpisaniem kontraktu należy zatem dokładnie zapoznać się ze szczegółami  zobowiązania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *