Jakość klocków hamulcowych - jak kupić te dobre

Jakość klocków hamulcowych - jak kupić te dobre

Jakość klocków hamulcowych – jak kupić te dobre?

Bez samochodu nie wyobrażamy sobie życia.  W przeciwieństwie do komunikacji miejskiej i kolei samochodem dojedziemy wszędzie i o każdej porze. Nie jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy i przystanków.  Aby jeździć bezpiecznie, samochód musi być sprawny i bez problemu przejść przegląd techniczny. Z autem jest podobnie jak z organizmem człowieka- działa idealnie do momentu, kiedy nie zachoruje (nie zepsuje się jakaś część). Człowiek w przypadku choroby potrzebuje leczenia, samochód, w którym coś zostało uszkodzone, musi otrzymać część zamienną.  O samochód ludzie dbają, jak o swoje zdrowie – w końcu od sprawnego pojazdu zależy bezpieczeństwo jazdy i ludzkie życie.

Rola klocków hamulcowych

Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że podstawą bezpieczeństwa jazdy jest sprawne hamowanie we wszelkich warunkach na drodze. Współczesne samochody rozwijają dużo większe prędkości niż w poprzednim wieku.  Kierowcy i pasażerowie cenią komfort jazdy.  Szybka jazda to spore obciążenie dla samochodu. Aby zachować bezpieczeństwo hamowania, które w wyniku różnych sytuacji na drodze może wystąpić nagle, kierowca powinien mieć sprawne klocki hamulcowe. Wieloletnie doświadczenia i testy różnych producentów spowodowały, że klocki hamulcowe mają bardzo wysokie parametry użytkowania, to znaczy: wytrzymuje wysokie temperatury pracy i charakteryzują się doskonałą skutecznością hamowania.

Jak kupować klocki hamulcowe?

Wszystkie części zamienne dobiera się do pojazdu. Najważniejsze jest to, aby jakość materiałów, z których wykonane są klocki hamulcowe, była jak najwyższa. Warto postawić na produkty znanych firm, mających ugruntowaną pozycję na rynku i renomę wśród klientów i specjalistów z branży motoryzacyjnej. Posiadacze samochodów wyprodukowanych w Japonii oraz VW powinni przy zakupie klocków hamulcowych zwrócić uwagę na kody wyposażenia, które można odnaleźć książce serwisowej albo na wklejce w bagażniku auta. Trudno jest odpowiedzieć na pytanie: jak długo można jeździć bez wymiany klocków hamulcowych lub ile kilometrów można przejechać pomiędzy jedną a drugą wymianą klocków hamulcowych.  Mniejsze znaczenie ma to, jak długi dystans można przejechać między wymianami klocków. Ważniejsze jest to, czy jeździ się bezpiecznie i bez problemów z hamowaniem w trudnych sytuacjach.

Czynniki wpływające na sprawność klocków hamulcowych

Ruch po mieście (po terenie zabudowanym) wymaga częstszego używania hamulców niż jazda po drodze szybkiego ruchu lub autostradzie. W ruchu miejskim kierowca zatrzymuje się przed przejściem na pieszych, na światłach, często stoi w korkach. Wymienione sytuacje wpływają na użycie klocków hamulcowych. Przed zakupem klocków hamulcowych należy zwrócić uwagę na stan tarcz hamulcowych oraz zacisków hamulcowych.

Nie najlepszy stan tarcz i zacisków hamulcowych może negatywnie wypłynąć na czas użytkowania klocków hamulcowych. W takiej sytuacji nawet klocki wiodących producentów mogą mieć mniejszą żywotność. Jeżeli wszystkie części układu hamulcowego są sprawne, to okres użytkowania klocków hamulcowych będzie dłuższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *