firma na studiach

Jak założyć własną firmę na studiach? Pomysły na dodatkowy zarobek

Jak założyć własną firmę na studiach? Pomysły na dodatkowy zarobek

Pomysł założenia swojej działalności gospodarczej kiełkuje w głowach wielu studentów. Niektórzy z nich mają dokładny plan, ale nie są pewni, czy dadzą radę pogodzić naukę i zajmowanie się biznesem. Czy własna firma na studiach jest dobrym rozwiązaniem i jakiego typu działalność można otworzyć?

Studia a własna firma: czy da się to pogodzić?

Czy własna firma na studiach ma rację bytu i czy da się jednocześnie uczyć i zajmować prowadzeniem swojej działalności? W większości przypadków – tak. Na początku należy skupić się na podjęciu decyzji, jaką firmę otworzyć i skąd wziąć na nią pieniądze. Następnie należy ułożyć dobry biznesplan. Przykład pomoże Ci w stworzeniu profesjonalnego planu biznesowego.

Godzenie studiów z prowadzeniem swojej działalności nie jest najprostsze, ale warto podjąć się tego zadania. Budowanie własnej marki tuż po wejściu w dorosłość z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Firma na studiach – skąd wziąć pieniądze?

Podstawowym problemem, który napotykają osoby chcące założyć firmę na studiach, jest brak funduszy. Czy niewystarczający budżet jest powodem do zaniechania swoich planów? W żadnym wypadku!

Duża część przedsiębiorców nie dysponuje wystarczającą ilością gotówki, by założyć i rozwinąć działalność. Jeśli nie jesteś w stanie zgromadzić funduszy na firmę studenta, poszukaj możliwości na zdobycie środków. 

Przyszli przedsiębiorcy mogą starać się m.in. o dotacje z Unii Europejskiej czy Urzędu Pracy (te ostatnie mogą otrzymać osoby zarejestrowane jako bezrobotne, czyli studenci zaoczni). Warto zainteresować się również możliwością skorzystania z pomocy rządowej lub kredytu studenckiego na preferencyjnych warunkach. Autorzy nowatorskich pomysłów uzyskują niekiedy środki od internautów gotowych zainwestować pieniądze w rozwój projektów (to tzw. crowdfunding).

Pomysły na własną firmę na studiach

Wiesz już, jak pozyskać pieniądze, ale wciąż nie masz pomysłu? Mamy kilka propozycji. 

Dobrym pomysłem jest otworzenie działalności polegającej na sprzątaniu – w tej branży wciąż potrzebne są ręce do pracy. 

Jeśli wolisz spróbować swoich sił w innym sektorze, warto przemyśleć tworzenie własnych aplikacji, oprogramowania albo stron internetowych. Tego rodzaju firma założona przez studenta, choć wymaga specjalistycznych umiejętności, ma ogromny potencjał. Pozostając w przestrzeni cyfrowej, możesz spróbować swoich sił w copywritingu lub grafice komputerowej albo tworzeniu nadruków np. na t-shirty czy kubki. 

W ostatnich latach obserwuje się również ogromne zainteresowanie fotografią. Fotografów jest już wielu, ale popyt ciągle rośnie. Warto pomyśleć nad przekształceniem swojej pasji w źródło utrzymania.

Masz jakiś talent? Zastanów się, jak na nim zarobić. Możesz tworzyć rękodzieło, pisać książki czy malować obrazy. Możliwości są niezliczone!

Firma studenta: od czego zacząć? 

Skoro udało się ustalić, że studia i własna firma mogą iść w parze, pozostaje ważne pytanie – jakie kroki poczynić, by założyć działalność? 

Można zarejestrować swoją firmę, składając wniosek CEIDG-1. Inną możliwością jest skorzystanie z pomocy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jednak przed założeniem działalności należy poznać przepisy regulujące jej funkcjonowanie – to bardzo ważne, ponieważ właściciele części firm muszą postarać się np. o dodatkowe zezwolenia czy odbiór lokalu przez sanepid lub straż pożarną.

Biznesplan

Jednym z podstawowych elementów, o które należy zadbać jeszcze przed założeniem własnej firmy, jest biznesplan. Tworzenie go daje szansę na przeanalizowanie swojego pomysłu, sprawdzenie, czy jest on opłacalny, a także określenie celów i dróg ich realizacji. 

W rozpisaniu dobrego planu biznesowego może pomóc przykładowy biznesplan albo wskazówki, które można znaleźć w sieci. Choć nie jest to wymogiem w żadnej instytucji, warto zadbać o stworzenie biznesplanu dla własnych potrzeb – przeprowadzenie dobrej analizy zwiększa szanse na sukces.

Firma na studiach a przepisy

Zanim otworzysz działalność, zapoznaj się z kwestiami prawnymi i podatkowymi. Będziesz musiał wybrać jedną z czterech metod opodatkowania; przy okazji warto zorientować się, jakie ulgi podatkowe przysługują studentom. 

Kolejnym ważnym zagadnieniem są zasady opłacania składek ZUS – w przypadku nowej firmy można skorzystać z preferencyjnych stawek. Część młodych przedsiębiorców może także zaliczyć wydatki na swoją edukację do kosztów prowadzenia działalności.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnej i/lub księgowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *