Jak wybrać dobre biuro księgowe

Jak wybrać dobre biuro księgowe

Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem współpracy z biurem rachunkowym, ale nie wiesz na jakie aspekty zwrócić uwagę, to koniecznie zapoznaj się tym artykułem. Podpowiadamy, jak wybrać dobre usługi księgowe.

Pilnowanie rozliczeń, sporządzanie umów, pamiętanie o terminach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym to dla Ciebie za dużo? Nie czujesz się dobrze w rachunkach lub chcesz zmienić biuro rachunkowe na lepsze, ale nie wiesz, które wybrać? Nie przejmuj się, nie musisz znać się na wszystkim. Skorzystaj ze sprawdzonych usług księgowych, kierując się kilkoma prostymi zasadami. Przedstawiamy pięć aspektów, na które warto zwrócić uwagę – dzięki ich znajomości łatwiej będzie Ci podjąć dobrą decyzję.

1. Referencje

Pytanie o referencje to żaden nietakt. Wybierając tak ważną firmę, jak biuro księgowe, należy koniecznie o nie zapytać. Każdy szanujący się usługodawca ma je z pewnością zebrane i chętnie udostępni potencjalnemu klientowi. Dlaczego opinia innych jest tak ważna? Jakość i liczba referencji świadczy o zadowoleniu kontrahentów. Zwróć uwagę na daty wystawionych pochwał, nazwy firm, zadaj sobie pytanie, czy je kojarzysz. Przeczytaj też kilka z przedstawionych dokumentów dokładniej, weryfikując, czy pokrywają się one z zakresem Twojego zainteresowania.

Biuro rachunkowe działa od wielu lat, a posiada tylko kilka sztuk referencji? Wyjaśnij to! Tutaj powinna zapalić się Tobie czerwona lampka, czy to nie dziwne, że w tak długim okresie nie było żadnego zadowolonego klienta? Pamiętaj jednak, że z natury ludzie chętniej dzielą się złymi opiniami – o te pozytywne, zwłaszcza pochwały dużo trudniej.

2. Doświadczenie w branży

Prawo podatkowe posiada swoje zawiłości, dlatego warto poszukać księgowego experta, który zna specyfikę branży, w której pracujesz. Działasz w zakresie wdrażania nowych technologii lub social media lub prowadzisz całą działalność online – dobrze, aby wybrane przez Ciebie biuro księgowe wiedziało z czym to się je i na czym polega. Niektóre pojęcia np. z zakresu digital mogą być trudne do wyjaśnienia, dlatego szukaj osób znających te tematy. Być może usługodawcy z większych miast, jak np. Poznania czy Wrocławia będę mieli o tym większe pojęcie.

Doświadczenie w branży możesz zweryfikować także na podstawie portfolio klientów oraz referencji, warto także zapytać, czy usługodawca miał wcześniej do czynienia z rozliczeniami z Twojego obszaru działalności.

3. Przejrzystość i wiarygodność

Odwiedź stronę internetowa potencjonalnego usługodawcy, poczytaj opinie na jego temat w sieci, dowiedz się jak najwięcej o jego klientach. Internet to kopalnia wiedzy, warto poświęcić kilkanaście minut na research, aby później nie żałować współpracy. Pomyśl też o pierwszych odczuciach po rozmowie z przedstawicielem biura rachunkowego – czy sprawiał wrażenie profesjonalnego? Czy umiał odpowiedzieć na Twoje pytania? Nie zaszkodzi wrócić myślami do tego pierwszego kontaktu.

4. Liczba pracowników

Podejmujesz współpracę z biurem rachunkowym, ponieważ liczysz na jego pełną dyspozycyjność oraz priorytetowe traktowanie pilnych zleceń? Dowiedz się, ile osób pracuje w tym miejscu. Jedna osoba, chociaż bardzo zdolna, może nie być wystarczająco dyspozycyjna. U idealnego księgowego experta zatrudnionych jest co najmniej kilka osób na podobnym poziomie wiedzy. Ustal, czy w przypadku sytuacji awaryjnych możesz polegać na kilku pracownikach? Warto też wiedzieć, czy w przyszłości Twoje sprawy będzie prowadziła jedna osoba.

5. Dodatkowe usługi

Ten punkt postanowiliśmy umieścić na końcu artykułu, ponieważ dla wielu osób może być opcjonalny. Przemyśl, czy i w jaki sposób Twoja działalność może się rozwinąć w przyszłości? Czy będzie to wiązało się z potrzebą na nowe usługi rachunkowe? Wiele firm, w tym Księgowy Expert, doradza także w zakresie Kodeksu Pracy, w tym przepisów BHP i PPOŻ. Z pewnością nie zaszkodzi dowiedzieć się tego przed podpisaniem umowy o współpracę. W większych miastach, takich jak Poznań, biura księgowe oferują odbiór dokumentów z siedziby firmy, dobrze o tym wiedzieć!

Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik pozwoli Ci znaleźć odpowiedniego usługodawcę. Pamiętaj, aby kierować się w wyborze idealnego biura rachunkowego przede wszystkim jego opinią, referencjami i odpowiednim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *