Jak inwestować w złoto

Jak inwestować w złoto

Jak inwestować w złoto?

Złoto jako instrument inwestycyjny ma wiele zalet. Pozwala na ochronę posiadanych środków finansowych przed utratą wartości w czasie, w wyniku poziomu panującej inflacji.

Jest ono postrzegane jako „bezpieczna przystań inwestycyjna”, na wypadek załamania innych rynków finansowych. Nigdy tak naprawdę złoto nie traci na wartości w dłuższym czasie i jest powszechnie akceptowalnym środkiem płatniczym, już od wielu setek lat. Inwestycje można prowadzić na szereg różnych sposobów. Sprawdźmy, jak możemy tego dokonać?

Inwestycje w złoto fizyczne

Jednym z najprostszych sposobów inwestowania w złoto jest jego realne posiadanie, w formie fizycznej. Może to być złoto w postaci sztabek czy monet bulionowych ze złotego kruszcu, biżuteria i inne przedmioty wykonane ze złota.

Sztabki lokacyjne lub monety bulionowe są najlepszym sposobem na wykorzystanie w 100 procentach zalet inwestycyjnych złota. Wartość polskiego rynku złota wynosi około 1 mld zł oraz 6,5-7 ton sprzedanego kruszcu. Najbardziej popularne wśród inwestorów są małe, jednouncjowe sztabki. Każda taka sztabka ze złota odpowiada 31,1 grama, a jej cena sięga 4729 zł (dane z listopada 2018 roku). Nie trzeba wydawać tyle pieniędzy, aby nabyć złoto fizyczne. Dostępne są bowiem również znacznie mniejsze wagowo złote sztabki – nawet jednogramowe. Jednak przy ich zakupie trzeba liczyć się, że marża dilera złota fizycznego wyniesie stosunkowo więcej, niż przy dużej sztabce. Generalnie specjaliści oceniają, że bardziej w związku z tym opłaca się kupować sztabki ze złotego, szlachetnego kruszcu o większej masie całkowitej.

Nie inaczej jest w przypadku inwestowania w fizyczne złoto w postaci monet bulionowych. Do grupy takich monet zalicza się między innymi:

  • południowoafrykańskiego Krugerranda,
  • kanadyjskiego Liścia Klonowego,
  • australijskiego Kangura,
  • amerykańskiego Złotego Orła,
  • austriackiego Filharmonika.

Masę monet bulionowych, podobnie jak złotych sztabek, także mierzy się w uncjach, ale w tym przypadku dostępne są nawet monety o wadze jednej dziesiątej uncji. Na każdej monecie bulionowej wybita powinna być tzw. próba, czyli wartość złota oraz rok produkcji danej monety.

Złoto w formie biżuterii i złotych przedmiotów ma relatywnie mniejszą wartość, niż w sztabkach i monetach bulionowych. Zostanie potraktowane jako złoty złom. Trudniej je sprzedać za pożądaną cenę, na którą składa się nie tylko cena samego złota czy kamieni szlachetnych, jakimi jest ozdobione, ale i wartość wykonania biżuterii.

Gdzie kupować złoto fizyczne?

Złoto fizyczne można kupować w stacjonarnych punktach sprzedaży, jak i przez internet, choć jest to nieco ryzykowne. Zanim ostatecznie kupimy od sprzedającego sztabkę czy monetę, warto dobrze zapoznać się z jej oznaczeniami. Ceny złota są zróżnicowane w zależności od dystrybutora, ale różnice wynoszą co najwyżej kilka procent.

Uwaga na nieuczciwych sprzedających, którzy być może będą chcieli wcisnąć inwestorowi fałszywkę. Podejrzanie niska cena złotej sztabki lub monet bulionowych powinna nas zastanowić. Lepiej kupować nieco drożej, ale od znanych producentów i dostawców, takich jak:

  • Mennica Polska,
  • Mennica Wrocławska,
  • Mennica Skarbowa,
  • Perth Mint,
  • Valcambi,
  • Umicore,
  • Heraeus,
  • Pamp.

Gwarantem autentyczności złota jest specjalny certyfikat wydawany do sztabek oraz opakowanie, tzw. Certicard.

Inwestycje w złoto wirtualne

Alternatywą dla inwestycji w złoto fizyczne jest inwestowanie w fundusze złota. W Polsce funkcjonuje kilka takich funduszy. Część z nich inwestuje w akcje spółek, które zajmują się wydobywaniem lub przetwarzaniem złota. Zyski takich przedsiębiorstw, a więc i samych funduszy, ściśle są związane z cenami szlachetnego metalu. Warto wiedzieć, że przy inwestycjach w fundusze złota można zarobić więcej niż na złocie fizycznym, z uwagi na możliwość zastosowania dźwigni finansowej, ale wiąże się ona również ze zwiększonym ryzykiem straty.

Są na rynku finansowym także fundusze wykorzystujące kontrakty terminowe na złoto (więcej: www.xtb.com/pl/jak-inwestowac-w-zloto-kb). Kontrakt to umowa dwustronna o wykonanie transakcji kupna, w której kupujący zobowiązuje się do zakupu, a sprzedający do sprzedaży określonej ilości danego dobra, po określonej cenie i w ściśle określonym czasie. Transakcje terminowe są porównywane z zakładem o to, kto będzie miał rację w kwestii ceny złota? Sprzedający czy kupujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *