Hodowla kanarków - czy można na niej zarobić

Hodowla kanarków - czy można na niej zarobić

Hodowla kanarków – czy można na niej zarobić?

Kanarek jest domownikiem, który nie będzie nam zajmował dużo czasu oraz wymaga niewiele opieki. Jednak jeśli będzie on sam, to będziemy musieli mu poświęcać dużo naszego towarzystwa. Jest go bardzo łatwo oswoić, dodatkowo on sam będzie szukał kontaktu z nami. Czy możliwa jest hodowla kanarków? O tym w tekście!

Kanarek jest świetnym zwierzątkiem dla dzieci, które poznają jego obyczaje i się nim opiekują. Pamiętajmy, że zwierzęta nie są odpowiednimi prezentami, ponieważ nie można ich odstawić w kąt.

Żywienie kanarka

Podstawowym pożywieniem kanarków jest ziarno, mamy teraz dostęp do specjalnych mieszanych, w których są wszystkie potrzebne składniki, takie jak witaminy i mikroelementy. Oprócz ziaren podajemy owoce i warzywa oraz wodę (przegotowaną, ale nigdy chlorowaną) by mogły się napoić. Kanarki uwielbiają biszkopty.

Kanarki nie mogą jeść awokado, czekolady, rabarbaru, cebuli, ziemniaków oraz zielonych części pomidorów. Dodatkowo karma przeznaczona dla psów lub kotów jest dla kanarków zabójcza, więc musimy uważać, gdy mamy w domu czteronożnych pupilów, aby czasem nasz kanarek nie chciał spróbować ich karmy.

Zadbajmy o czystość jedzenia naszych kanarków i wieszajmy pojemniki z pokarmem na zewnątrz klatki, by nie miały one szans na wybrudzenie jej swoimi odchodami. Poidełko też powieśmy na zewnątrz. Przy okazji zaoszczędzimy im niepotrzebnego stresu, którego doświadczają w trakcie wymiany pokarmu.

Rozmnażanie kanarków

Istnieją trzy metody rozmnażania kanarków. Dla początkujących hodowców najodpowiedniejsze jest rozmnażanie w parach, gdy samiec i samica przebywają razem. Drugim sposobem będzie umieszczenie samicy i samca razem od czasu do czasu, do momentu, w którym zniesie 2-3 jaja. Ostatnią opcją jest wpuszczenie samca na godzinę rano, a później przenosi się go do innej klatki.

Kanarki składają jajka wczesnym rankiem, w odstępach jednodniowych i wtedy zaczyna się wysiadywanie. Przeważnie robią to samice, ale zdarza się, że robią to samce, gdy samice idą się pożywić. Wysiadywanie jaj trwa od 13 do 14 dni. Po tym czasie wykluwają się pisklęta, które są łyse i ślepe, z tego względu wymagają ciepła i opieki rodziców. Samica karmi ich ze swojego dzióbka i wynosi odchody z gniazda. Po dwóch tygodniach pisklęta wychodzą z gniazda.

Rozmnażanie kanarków do zadanie bardzo odpowiedzialne. Nie chcemy i nie możemy dopuścić, by ptaszkom stała się krzywda. Rozmnażanie występuje w okresie lęgów i może przebiegać na wiele sposobów.  

Początkujący hodowcy powinni trzymać się metody, w której umieszcza się kanarki w dużej klatce na cały okres lęgów. To jednak nie jest najlepsza metoda na to by uzyskać jak najwięcej potomstwa.

Jeśli rozmnażanie kanarków – to tylko odpowiedzialnie!

Kolejnym sposobem, dla nieco bardziej wprawionego hodowcy jest umieszczenie samic w klatkach lęgowych, a następnie dopuszczanie jednego samca, którego zadaniem jest zapłodnienie jaj. W tej metodzie zakładamy, że samiec zapłodni jaja od 2 do 3 samic.

Można również wykorzystać klatki, które składają się z 3 przegródek. W jednej umieszczamy samca, a w dwóch bocznych po jednej samicy.

W niektórych przypadkach stosuje się również rozmnażanie grupowe, jednak ten sposób może doprowadzić do bójek pomiędzy samcami, dlatego odradza się tę metodę, zwłaszcza jeśli jako odpowiedzialni hodowcy nie chcemy, aby naszym kanarkom w hodowli stała się krzywda.

Bez względu na zastosowaną metodę, hodowca powinien pomóc kanarkom w budowaniu gniazd, choćby poprzez umieszczenie w klatkach koszyczków zrobionych z wikliny lub drutu (powinny mieć one średnicę ok. 11 cm). Oprócz tego zapewnijmy naszym kanarkom mech, sierść, skrawki papieru, oraz filcowy podkład, aby pisklęta miały miękkie i ciepłe podłoże.

piękne kanarki hodowane w domu

Po rozmnażaniu kanarków następuje złożenie i wysiadywanie jaj przez samice. Niektórzy hodowcy zabierają samicom pojedyncze jaja i przechowują je tymczasowo w pudełku np. z watą, a samicom podkładają jajeczka wykonane z modeliny. Jajka zwykle składane są w mniej więcej jednodniowych odstępach, dzięki tej metodzie, złożone przez samicę jajka są przez nią wysiadywane w tym samym momencie i pisklęta wykluwają się z nich jednocześnie.

Pisklęta kanarków są nieopierzone i ślepe, potrzebują więc opieki ze strony swoich ptasich rodziców. To też jest moment, w którym hodowca powinien się wykazać szczególną troską o swoją hodowlę. Powinniśmy zadbać o kanarki, żywienie ich odgrywa w tym momencie kluczową rolę, ponieważ karmią one swoje piskali połowicznie strawionym przez siebie pokarmem. Nie można hodowli pozostawić w tym momencie samej sobie, trzeba tym bardziej sprzątać klatkę, dbać o to, aby wokół panował spokój i w miarę możliwości cisza, by nie stresować ptaszków.

Idealna klatka dla kanarka

Podstawowym wyposażeniem klatek dla kanarków powinny być: karmniki, poidełko, basenik. Uchwyty na owoce i warzywa. Na dno klatki dajemy piasek, który wchłania wilgoć i zapachy. Dobrze jest też dosypać trochę małych kamyczków, które są połykane przez kanarki, aby pomagały im w rozcieraniu jedzenia. Najlepszym miejscem dla klatki jest zachodnie okno, gdzie kanarek będzie miał odpowiednią ilość słońca, można zostawiać je przy otworzonym oknie oraz można wynosić je na balkon.

Co więcej, klatka ma być azylem dla naszego kanarka, więc musi się on w niej czuć bezpiecznie. Odpowiednia będzie klatka z drutu pokryta plastikiem, z otworami niezbyt dużymi, żeby ptak nie mógł przez nie wylecieć. Kanarki są z natury bardzo ciekawskie, więc mogą próbować przegryzać klatkę.

Odpowiedzialny hodowca

Zacznijmy od tego, że odpowiedzialny hodowca nie powinien pytać, czy na hodowli kanarka można zarobić, tylko czy jest w stanie wziąć na siebie taki obowiązek. Nie wystarczy karmić zwierzaka i czyścić mu klatki co jakiś czas. Wiedza hodowcy nie może ograniczać się też do tego, jakie jest prawidłowe żywienie kanarka. Ptaszek ten jest od wielu lat udomowiony, potrzebuje on towarzystwa i kompleksowej opieki. Hodowcy kanarków przyznają, że opieka nad nimi nie jest trudna i bardzo wymagająca, jednak nie ma w niej miejsca na zaniedbania.

Kanarek – hodowla w domu

Należy bezwzględnie trzymać się stałej pory karmienia kanarka, dowiedzieć się co może jeść kanarek oraz zapewnić mu komfort poprzez odizolowanie go od zwierząt takich jak pies lub kot. Jeśli planujemy hodowlę kanarków na szerszą skalę, najlepsze będzie wyznaczenie całego pomieszczenia tylko dla kanarków, najlepiej, gdyby mogły one swobodnie się po nim przemieszczać, a nie całe dnie spędzać w klatkach. Musi być to zatem miejsce, z którego ptak przypadkowo nie wyleci, bez dziur i luster, które mogą stwarzać dodatkowe zagrożenie.

Musimy również psychicznie nastawić się na to, że kanarek będzie czasem wydawał odgłosy – na szczęście ptaszki te śpiewają mniej, gdy przebywają w większych grupach. Musimy się jednak liczyć z tym, że hodowla kanarka bywa czasem głośna.

rozmnażanie kanarków w domu

Warto pamiętać, że kanarek potrzebuje dużo spokoju, nie lubi gwałtownych ruchów i hałasów takich jak głośna muzyka czy krzyki. Jeśli tylko możemy, wykonujmy prace typu piłowanie, wiercenie czy stukanie młotkiem z dala od miejsca, w którym hodujemy kanarki. Hałasy mogą zestresować ptaszki, a przecież odpowiedzialny hodowca nie może do tego dopuścić. Opieka jest niezwykle łatwa nad małymi ptakami, jakimi są kanarki, hodowla masowa tego typu ptactwa nie powinna sprawiać większego problemu jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy.

Hodowla kanarków – czy to się opłaca?

Na podstawie tych wszystkich informacji, wydaje się, że nie jest trudno stwierdzić, że hodowla kanarków to na pewno zajęcie czasochłonne i wymagające dużo cierpliwości i zaangażowania. Czy się opłaca? To zależy od tego, czy lubimy kontakt ze zwierzętami, czy nie odstręcza nas myśl o sprzątaniu np. ptasich odchodów. Powinniśmy zastanowić się, czy możemy przeznaczyć któreś z naszych pomieszczeń tylko i wyłącznie jako miejsce hodowli kanarków. Pomyślmy też o warunkach, w jakich mieszkamy. Czy wokół panuje cisza i spokój, czy może częściej słychać przeróżne odgłosy maszyn, krzyki lub płacze małych dzieci itp? Są to kwestie bardzo ważne, ponieważ jeśli w naszym codziennym funkcjonowaniu będziemy musieli zmieniać bardzo dużo, być kmoże hodowla kanarków nie jest dla nas. Są to ptaki bardzo chętnie kupowane przez rodziców dla swoich pociech, jednak hodowla tych ptaszków nie przyniesie nam fortuny i nie jest zadaniem należącym do najłatwiejszych. Jeśli chcemy się na nią zdecydować, niech to będzie podyktowane przede wszystkim pasją, a nie chęcią zysku.

1 thought on “Hodowla kanarków – czy można na niej zarobić?

  1. O hodowli kanarków jeszcze nie słyszałam. ale sobie tak myślę, że jest to dobry pomysł na biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *