Kiedy mówimy o kryptowalutach, zazwyczaj pierwszym skojarzeniem jest to o Bitcoinie. Jednak nie jest to ani najstarsza, ani pierwsza kryptowaluta.
Kiedy mówimy o kryptowalutach, zazwyczaj pierwszym skojarzeniem jest to o Bitcoinie. Jednak nie jest to ani najstarsza, ani pierwsza kryptowaluta. Jej wartość i popularność świadczą jednak na jej korzyść. Drugą w kolejności pod względem powszechności użycia kryptowalutą jest Ethereum, nazywane „cyfrowym srebrem”, analogicznie do Bitcoina, który określany jest „cyfrowym złotem”. Czym i czy w ogóle różnią się od siebie Ethereum i Bitcoin?
Czym jest Ethereum?
Ethereum, w skrócie ETH, zostało opublikowane w 2013 roku. Wiadomo, że jego twórcą jest Vitalik Buterin, programista, który był mocno zaangażowany w rozwój Bitcoina. Sam wychodził z założenia, że Bitcoin potrzebuje języka skryptowego, który przyczyniłby się do rozwoju całej aplikacji. Zabrakło mu siły przebicia i tego, by przekonać do swojego pomysłu społeczność zgromadzoną wokół Bitcoina. Skoro więc nie mógł realizować takich przedsięwzięć w dotychczasowym miejscu pracy, Vitalik Buterin zdecydował się na wdrożenie zupełnie nowej platformy kryptowalutowej, która będzie dysponowała uniwersalnym językiem skryptowym. Tak powstało Ethereum.
Dlatego też trudno jest sprowadzać je tylko do kategorii waluty cyfrowej. Owszem, jest ona taką walutą, ale i czymś o wiele większym. Ethereum to platforma, która opiera się o technologię blockchain, czyli łańcucha bloków. Wykorzystuje w swoim działaniu kontrakty typu peer-to-peer (P2P). Ma wiele ciekawych funkcjonalności, z których korzystać mogą użytkownicy platformy kryptowalutowej Ethereum. Między innymi chodzi tu o inteligentne kontrakty (Smart Contacts) czy też EVM – Ethereum Virtual Machine. Dzięki blockchainowi udostępnianemu przez Ethereum można tworzyć zupełnie nowe tokeny wykorzystywane w określonym z góry celu, np. do gromadzenia środków na nowe aplikacje.
Ethereum podobnie jak Bitcoin jest cyfrową walutą zdecentralizowaną, czyli nie ma jednej, centralnej instytucji, która regulowałaby jej wartość, dlatego stała się ona trudnym celem dla oszustów. Celem ETH jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla użytkowników w porównaniu do tradycyjnych kontraktów. Kapitalizacja ETH we wrześniu 2021 roku wyniosła w przybliżeniu 400 mld USD. Choć ta kryptowaluta nie jest tak cenna, jak Bitcoin, cieszy się szerokim gronem entuzjastów i zwolenników.
Różnica pomiędzy Bitcoinem a Ethereum
Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum to ważne kryptowaluty, które są zdecentralizowane i pozwalają na korzystanie z technologii blockchain. Ether to waluta Ethereum, która służy do finalizowania transakcji w sieci kryptograficznej.
W obu przypadkach – przy Ethereum i Bitcoinie są one wykorzystywane przez niezależne komputery rozlokowane po całym świecie do utrzymywania listy transakcji w łańcuchu bloków. Pozwalają na sprawdzanie i potwierdzenie historii każdej pojedynczej monety – tokenów. Obu używa się jako kontraktów, usług lub magazynów wartości.
Bitcoin cieszy się większą popularnością niż Ethereum, jest częściej akceptowany i wykorzystywany jako instrument inwestycyjny. Z kolei Ether jest akceptowany tylko dla transakcji Aplikacji Zdecentralizowanych, czyli tzw. Dapps, działających w sieci Ethereum.
Ether i Bitcoin wydobywane są w ten sam sposób, ale kopalnie Ethereum mogą naliczać opłatę za potwierdzenie transakcji, czego nie ma w przypadku Bitcoinów. Bitcoinów z założenia będzie tylko 21 mln sztuk, a Ether nie ma limitu co do ilości. Może być wypuszczony w wielu milionach egzemplarzy. Jeśli występuje niedobór w zakresie Etheru, to jest on dodawany na rynek, co powoduje obniżenie jego ceny, zwłaszcza w stosunku do Bitcoina, który jest po prostu droższy.
Ether czy Bitcoin – co będzie cenniejsze?
Jak na razie Ether jest znacznie tańszy od Bitcoina i trudno oczekiwać, by w najbliższym czasie miało być inaczej. Bitcoinów jest i będzie mniej niż Etherów z sieci Ethereum, co wyraźnie wpływa na ich wycenę. Bitcoin jest też szerzej akceptowalny niż Ether. Nie brakuje komentatorów, którzy oczekują, że w przyszłości Ethereum znacznie zwiększy swoją wartość. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/inwestowanie-w-kryptowaluty
Zobacz również:
-
Faktoring: – klucz do stabilności finansowej Twojej firmy
-
Optymalizacja Podatkowa – Klucz do Efektywnego Zarządzania Finansami
-
Jak założyć konto bankowe przez internet od zaraz?
-
Solidni doradcy kredytowi – szukajmy sprawdzonych rozwiązań
-
Jak prowadzić pełną księgowość dla spółki z o ograniczoną odpowiedzialnością?