Dlaczego warto mieć ubezpieczenie majątkowe

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie majątkowe

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie majątkowe?

Choć majątek gromadzimy przez całe życie, to rzadko dopuszczamy do siebie myśli o tym, że możemy go stracić w mgnieniu oka. Życie jednak jest nieprzewidywalne. Posiadając dom lub mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę różnorodne ryzyka, które mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Po fakcie nie jesteśmy w stanie wiele uczynić i musimy pogodzić się z ogromną stratą, nie tylko finansową. Istnieje jednak sposób, aby uchronić się przed nieszczęściem. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie majątkowe. 

Czym są ubezpieczenia majątkowe?

Polisy majątkowe to grupa produktów ubezpieczeniowych, które przede wszystkim obejmują mienie, którego wartość możemy wyrazić w pieniądzu. W niniejszym tekście skupimy się na ubezpieczeniach majątkowych, dotyczących nieruchomości prywatnych, ale warto pamiętać, że przedmiotem takiej umowy może być również np. wycieczka zagraniczna oraz odpowiedzialność cywilna. Ponadto do ubezpieczeń majątkowych zaliczamy polisy komunikacyjne. Ogólna definicja ubezpieczeń mówi, że jest to zobowiązanie firmy ubezpieczeniowej do wypłaty odszkodowania o określonej wysokości w razie wystąpienia ryzyka, które zostało ujęte w umowie. 

Przeczytaj także o ubezpieczeniach budynków:

 Jakie zakres mają polisy obejmujące mienie?

Gdy chcemy zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie, to musimy zwrócić uwagę na faktyczny przedmiotem umowy między nami a towarzystwem ubezpieczeniowym. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne warianty polis. W podstawowej, najtańszej opcji ochroną będą objęte tylko mury oraz inne elementy stałe, takie jak dach, okna, zabudowy i tym podobne. W wielu wypadkach nie jest to wystarczające. Mieszkanie czy dom ma oczywiście ogromną wartość na rynku nieruchomości, ale istotne są również sprzęty i elementy wykończeniowe. Dlatego przedmiotem ubezpieczenia majątkowego powinno być również tak zwane mienie ruchome. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim meble, sprzęt RTV i AGD, ale także zwierzęta domowe, biżuterię, dzieła sztuki i tym podobne wartościowe przedmioty. 

Gdy już wiemy, co polisa będzie chronić, czas sprawdzić, od jakich ryzyk będziemy się ubezpieczać. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy chroniące przed najczęstszymi zdarzeniami, które mogą powodować szkodę. Mamy tu na myśli pożar, zalanie, uderzenie pioruna, huragan, upadek drzew lub słupów, ale także kradzież, włamanie czy dewastację. Z uwagi na fakt, iż każda oferta może wyglądać inaczej, to nasz wybór powinniśmy uzależnić  od tego, jaką nieruchomość ubezpieczamy i gdzie się ona znajduje. Ponadto istotne są wyłączenia odpowiedzialności, czyli takie zdarzenia, za które towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania. 

Ile kosztuje ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania zawieramy na 12 miesięcy. Wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia, która jest powiązana z wartością nieruchomości. Ponadto poza samą polisą możemy skorzystać z dodatkowych usług, takich jak Home Assistance czy OC w życiu prywatnym. Najczęściej jednak ubezpieczenie majątkowe kosztuje kilkaset złotych (płatne jednorazowo). W wypadku drogich mieszkań lub dużych świetnie zlokalizowanych domów kwota ta może sięgnąć 1000 zł. Wysokość składki może być różna w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tu warto skorzystać z możliwości, jakie daje wizyta w multiagencji. W Eurofinance Ubezpieczenia Bemowo dobieramy ofertę pod Twoje potrzeby. Mamy do dyspozycji kilkanaście propozycji różnych firm ubezpieczeniowych i z pewnością znajdziemy coś dla Ciebie: https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-bemowo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *