Szukasz sposobu na efektywne zarządzanie środkami finansowymi? Chcesz zacząć oszczędzać? A może rozpoczynasz swoją pierwszą pracę? W każdym z tych przypadków przyda Ci się konto bankowe bez opłat. Dzięki niemu z łatwością nauczysz się, jak kontrolować swoje wydatki. ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) oraz dołączona do niego karta płatnicza umożliwią Ci także dokonywanie transakcji zbliżeniowych oraz online. Który bank proponuje najlepszą ofertę dla młodych? Czym powinien wyróżniać się dobry rachunek dla młodzieży? Czy darmowe konta bankowe naprawdę istnieją? Jakie funkcjonalności możesz dzięki nim zyskać? Co należy zrobić, aby bez kosztów cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie oferują nowoczesne rachunki? Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim zawnioskuje się o ROR w banku!
Czym jest darmowe konto bankowe?
Porównując oferty dostępne na rynku usług finansowych, na pewno trafisz na konta bankowe reklamowane jako „darmowe”. Czym wyróżniają się takie ROR-y? Czy rzeczywiście są bezpłatne? To zależy. Banki niejako zostały zmuszone do zagwarantowania klientom nieodpłatnego dostępu do niektórych produktów, a konkretnie funkcjonalności, jakie proponują. W świetle przepisów Ustawy o usługach płatniczych instytucja bankowa ma obowiązek prowadzenia „podstawowych” ROR-ów za darmo.
W związku z tym:
- wpłaty gotówki na rachunek,
- wykonywanie transakcji płatniczych,
- wypłaty z bankomatu i pobieranie środków w stacjonarnych placówkach banku,
powinny być darmowe. Jeśli chcesz zyskać dostęp do innych usług, załóż tradycyjne konto bankowe bez opłat, które da Ci szereg możliwości. Taki produkt nie ma żadnych ograniczeń – nadal wyróżnia go brak kosztów. Co proponuje? Wszystko, na czym zależy młodym! Pozwala realizować transakcje tradycyjne – przy użyciu karty płatniczej oraz internetowe i mobilne. Dlaczego więc jest bezpłatny? Banki proponują zniesienie opłat w zamian za spełnienie kilku prostych warunków, o których przeczytasz w dalszej części.
Wybór konta a własne potrzeby
Przeglądając darmowe konta bankowe, kieruj się własnymi preferencjami. Zastanów się, czego oczekujesz od przyszłego rachunku. Bardziej zależy Ci na bezpłatnych transakcjach zbliżeniowych czy na wypłatach z bankomatu? Zamierzasz wykonywać sporo przelewów czy raczej operować gotówką? A może najważniejsza jest dla Ciebie użyteczna bankowość internetowa i dostęp do wirtualnych narzędzi płatniczych? Wiedząc, czego dokładnie chcesz, łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję.
Pamiętaj też, że produkty bankowe dla młodych dzielą się na 3 kategorie wiekowe:
- rachunki dla dzieci od 0 do 13 lat,
- ROR-y dla młodzieży od 13 do 18 lat,
- konta dla studentów od 18 do 26 lat.
Postaw na ofertę, która najlepiej odpowiada na Twoje potrzeby lub łączy w sobie wszystkie funkcjonalności, a jednocześnie wyróżnia ją brak dodatkowych kosztów.
Szukasz konta dla dziecka?
A może jesteś rodzicem przedszkolaka lub nastolatka? Chcesz nauczyć go świadomego i rozsądnego zarządzania środkami pieniężnymi? Otwórz dziecku rachunek bankowy! Potrzebujesz produktu dla pierwszoklasisty, 15-latka, 17-latka? Na rynku znajdziesz sporo kont przeznaczonych dla młodych w różnym wieku. Są one dostosowane do potrzeb i możliwości młodzieży. Zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo, a Tobie – jako opiekunowi – wgląd do transakcji.
Do niektórych rachunków – zależnie od kategorii wiekowej – dołączana jest karta płatnicza dla dziecka, która pozwala mu rozpocząć przygodę z nowoczesnym bankowaniem. Im wcześniej dostanie ono do niej dostęp, tym szybciej nauczy się rozważnego dysponowania pieniędzmi, co zaprocentuje w przyszłości.
Opłaty wymagane, opłaty dodatkowe
Zastanawiasz się, co należy zrobić, by móc w pełni za darmo korzystać z konta bankowego i karty? Warunki bezpłatności są podobne w każdym z banków. Zwykle konieczne jest:
- zrealizowanie przynajmniej jednej płatności w miesiącu kartą lub poprzez BLIK,
- zapewnienie wpływów o określonej wysokości.
Druga przesłanka rzadko jest praktykowana, a jeśli już, to w przypadku kont dla studentów. Jeżeli nie spełnisz wymogów bezpłatności, za prowadzenie rachunku zapłacisz od ok. 5 do 15 zł miesięcznie. Prowizjami mogą być też obwarowane wypłaty z bankomatów nienależących do sieci banku. Korzystając z dedykowanych urządzeń, unikniesz kosztów. Jak widzisz, możesz w prosty sposób bankować bez opłat!
Konto bankowe bez opłat – czy to najlepsze rozwiązanie?
Wiesz już, czym kierować się przy wyborze darmowego rachunku, ale zastanawiasz się, czy taki produkt na pewno spełni Twoje oczekiwania? Stawiając na dobrą ofertę, będziesz mógł bezpłatnie:
- realizować przelewy zwykłe i natychmiastowe,
- zlecać polecenia zapłaty,
- ustalać zlecenia stałe,
- dokonywać płatności internetowych,
- płacić za zakupy kartą płatniczą lub telefonem,
- wykonywać transakcje poprzez BLIK, Google Pay lub Apple Pay,
- wypłacać gotówkę z bankomatów.
A to nadal nie wszystkie korzyści, jakie zyskasz. Bankowość mobilna i internetowa, wirtualna karta debetowa, dostęp do innych produktów instytucji finansowej… Załóż konto bankowe bez opłat w Santander Bank Polska i przekonaj się osobiście, że to się opłaca!
Zobacz również:
-
Faktoring: – klucz do stabilności finansowej Twojej firmy
-
Optymalizacja Podatkowa – Klucz do Efektywnego Zarządzania Finansami
-
Jak założyć konto bankowe przez internet od zaraz?
-
Solidni doradcy kredytowi – szukajmy sprawdzonych rozwiązań
-
Jak prowadzić pełną księgowość dla spółki z o ograniczoną odpowiedzialnością?