Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny?

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny?

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to decyzja na długie lata. Dlatego, zanim zdecydujesz się na ten produkt, powinieneś się zastanowić czy w ogóle cię na niego stać? A także czy posiadasz odpowiednią zdolność kredytową i wkład własny? Przedstawiamy niezbędne informacje, na temat kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny (dokumenty, formalności) opisują publikacje na https://pogotowie-kredytowe.pl, znajdują się tam informacje na temat wszelkich zaświadczeń, które są niezbędne do otrzymania takiego kredytu. Z kolei w tym artykule skupimy się głównie na sprawach, o których wiele osób zapomina lub w ogóle nie wie. Powiemy o możliwość rezygnacji z kredytu po podpisaniu umowy, składowych oprocentowania i wielu ważnych kwestiach, o których musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny.

Wkład własny – czy zawsze jest konieczny?

Każdy, kto stara się o kredyt hipoteczny w banku, musi dysponować przynajmniej minimalnym wkładem własnym w wysokości 10% wartości nieruchomości. Zazwyczaj jednak jest to 20%. A co jeśli nie dysponujesz taką gotówką? Jest na to kilka sposobów.

  • Jako wkład własny możesz wykorzystać środki, które zgromadziłeś na koncie emerytalnym w ramach IKE czy IKZE.
  • Możesz zaciągnąć pożyczkę lub kredyt gotówkowy na wkład własny.
  • Pamiętaj, że wkład własny to nie tylko gotówka. Zabezpieczeniem dla banku może być również inna nieruchomość, którą posiadasz ty lub ktoś z twoich najbliższych. Jednak w tym przypadku będzie on musiał przystąpić do kredytu razem z tobą.

Oprócz tego warto sprawdzać aktualne programy rządowe. Bywa, że państwo dofinansowuje zakup nieruchomości, np. opłaca wkład własny młodym kredytobiorcom.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu to połączenie stawki WIBOR z marżą banku. A co powinieneś wiedzieć o tych dwóch elementach? Po pierwsze to, że stawka WIBOR jest zmienna i nie masz na nią wpływu ani ty, ani pracownicy banku, który wybrałeś. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku marży banku. Zazwyczaj jest ona ustalana na podstawie kwoty kredytu, wskaźnika LTV czy dodatkowych produktów banku, na które się zdecydujesz. Marża banku zależy także od jego wewnętrznej polityki.

W związku z tym, jeśli stawka WIBOR wzrośnie, podrożeje również twój kredyt. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku, który oferuje mniejszą marżę.

Kredyt hipoteczny – odstąpienie od umowy

Każdy kredytobiorca ma prawo do rezygnacji z kredytu do 14 dni po podpisaniu umowy. Taki wzór odstąpienia powinien być ci przedstawiony przy podpisywaniu dokumentów, jednak bez problemu znajdziesz go również w internecie. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie banku. A czy rezygnacja wiąże się z jakimiś dodatkowymi kosztami? Raczej nie, choć bank może zażądać odsetek za czas, w którym pieniądze z kredytu znajdowały się na twoim koncie. Co ważne odstąpienie dotyczy również dodatkowych usług, na które zdecydowałeś się, zaciągając kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *